اشتباهات رایج در جستجوی کار

در فرآیند جستجوی کار حتماً در اینترنت به دنبال مطالبی برای راهنمایی شدن باشید. یکسری نکات هستند که عدم رعایت آنها موجب ایجاد اشتباهات رایج در جستجوی کار میشود. در این مسیر اکثر افراد فقط مطالب را حفظ میکنند و بدون اینکه تغییری در آنها بدهند همان مطالب حفظ شده را در طول مصاحبه تکرار میکنند! در این موقعیت شخص مصاحبه کننده متوجه میشود که در مقابل او افرادی هستند که خودشان را نشان نمیدهند و فقط مطالبی حفظ کرده را به او تحویل میدهند. در یک مصاحبه شخص کارفرما منتظر ان است که از خود واقعی شما اطلاع پیدا کند و شما را بشناسد و بداند چه ایده ها و مهارتهایی دارید، پس سعی کنید همواره خودتان باشید و از اشتباهات رایج در این مسیر خودداری کنید.

برای اینکه در جستجوی کار بدانید که مراحل را درست رفته اید و خودتان را به درستی معرفی کرده اید، به نکات زیر توجه کنید:

یکی از اشتباهات رایج این است که نگذارید خودتان را بشناسند

در طول مصاحبه یکی از رایج ترین سؤالها این است: “از خودتان بگویید”. برای این سؤال از قبل به خوبی فکر کنید و بدانید که واقعاً چه چیزهایی میخواهید و مهارتها و ویژگیهای شما چه چیزهایی هستند. چیزهایی که برای شما عامل انگیزش هستند را بشناسید، فکر کنید و ببینید که از انجام دادن چه کارهایی لذت میبرید.

انگیزه های خود را با مشاغل مختلفی که وجود دارند نشان ندهید

پس از آنکه متوجه شدید چه چیزی میخواهید و از چه کارهایی لذت میبرید، باید به دنبال فعالیتهایی باشید که با روحیات شما سازگار هستند. اینکار باعث میشود که در مصاحبه بتوانید با علاقه و شوق خاصی در مورد کار صحبت کنید. درباره ی کاری که واقعاً شما را به وجد میاورد صادق باشید.

کار را به خوبی درک نکنید

عناوین یک شغل در هر سازمان و شرکتی ممکن است با دیگری متفاوت باشد ولی شغل مورد نظر یکسان باشد، در طول فرایند جستجوی کار هر شغلی را که در نظر گرفتید به خوبی مورد مطالعه قرار دهید و در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشید. این را در نظر داشته باشید که امکان اینکه برای هر فرد شغلی پیدا شود که فقط شامل فعالیتهای مورد علاقه ی وی باشید بسیار کم است! پس باید در این مورد کمی تعادل ایجاد کنید.

شرکت مورد نظر را خوب نشناسید

پس از اینکه اطلاعات کافی در مورد شغل پیدا کردید باید در مورد آن سازمان و یا شرکت نیز مطالعه داشته باشید؛ شاید جایی باشد که شما نتوانید در ان محیط کار کنید. هرچقدر خود را بیشتر و بهتر بشناسید، پیدا کردن شغل و شرکتی که با شما و دیدگاههای شما هماهنگی دارد راحت تر خواهد شد.

در مورد مزایا و حقوق همان ابتدا صحبت نکنید

از اشتباهات رایج این است که همان ابتدا از حقوق و مزایا صحبت کنید. در گام اول سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که دقیقاً شما را توصیف میکنند. اگر قبل از مصاحبه اینکار را تمرین کنید در طول مصاحبه بسیار راحت تر خواهید بود و با استرس کمتری به صحبت ادامه میدهید. ابتدا در مورد شغل توضیح دهید و در مورد خود شرکت و فرهنگ آن کمی صحبت کنید، سپس در مورد خودتان و اینکه چگونه میتوانید اینکار را به عهده بگیرید شروع به صحبت کنید. قبل از مصاحبه هم حتماً سؤالاتی که در مورد شغل مورد نظر و یا شرکت دارید را یادداشت کنید. با انجام موارد ذکر شده میتوانید هم در جستجوی کار و هم در مصاحبه موفق تر عمل کنید و تا حد امکان از اشتباهات رایج خودداری کنید.

منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *